لری الیسون؛ موسس کمپانی اوراکل

تواناتک– لری الیسون (Larry Ellison) در ۱۷ آگوست ۱۹۴۴ در برانکس نیویورک متولد شد. او هرگز پدرش را که خلبان بود ندید. مادرش، فلورانس اسپلمن، در ۱۹ سالگی یک مادر مجرد بود و چون نمی‌توانست به تنهایی از فرزندش مراقبت کند زمانی که لری ۹ ماهه بود سرپرستی او را به خواهر و شوهر خواهرش داد.

لری دوران دبستان خود را در مدرسه یوجین فیلد شیکاگو گذراند و در مدرسه ساوث شور دبیرستان خود را طی کرد. در سال ۱۹۶۲ از دبیرستان فارغ‌التحصیل شد و در همان سال وارد دانشگاه ایلینوی شد؛ اما در سال ۱۹۶۴، اندکی پس از مرگ خاله‌اش، دانشگاه را رها کرد. او رابطه عاطفی زدیکی با خاله خود داشت اما با لوئیس، که پدرخوانده‌اش بود، ارتباط خوبی نداشت.

لری در سال ۱۹۶۶ به دانشگاه شیکاگو رفت. علاقه‌مند بود در رشته فیزیک درس بخواند اما نتایج ضعیفش در دانشگاه باعث اخراجش شد. او پس از اخراج از دانشگاه حمایت پدرخوانده‌اش را از دست داد و در سال ۱۹۶۶ به کالیفرنیا نقل مکان کرد. در مدت کوتاهی که در دانشگاه بود با برنامه‌نویسی کامپیوتر آشنا شد و در این زمینه به مهارت خوبی دست یافت. او کار خود را در این زمینه در شرکت تکنولوژی امدال آغاز کرد و توانست یک سامانه بزرگ کامپیوتری منطبق بر آی‌بی‌ام برای این کمپانی طراحی کند. در سال ۱۹۷۳ به شرکت امپکس رفت و آن‌جا روی پروژه‌ای که نام آن را اوراکل گذاشته بود کار کرد. لری در سال ۱۹۷۶ از این کمپانی رفت و سال بعد به باب مینر، که در کمپانی امپکس سرپرستش بود، برای تاسیس شرکت SDL پیوست و در همان ابتدا نیز مدیر عامل شرکت شد. این کمپانی با ۲۰۰۰ دلار سرمایه شروع به کار کرد و در سال ۱۹۷۹ به Relational software تغییر نام داد.

الیسون

زمانی که محصول Oracle RDBMS به مرحله تولید رسید الیسون و شریک‌هایش شرکت‌شان را با نام شرکت نرم‌افزاری اوراکل ثبت کردند. درآمد این کمپانی در اواسط سال ۱۹۸۲، به ۲/۵ میلیون دلار رسید. در سال ۱۹۸۳ نسخه سوم Oracle RDBMS وارد بازار شد؛ نسخه‌ای که قابلیت نصب روی انواع سیستم عامل کامپیوترهای شخصی، ایستگاه‌های کاری، پردازنده‌های مرکزی و میکرو کامپیوترها را داشت. در سال ۱۹۸۶ درآمد این شرکت به ۵۵ میلیون دلار رسید و کمی بعد سهام خود را وارد بازار کرد.

اوراکل در سال ۱۹۹۰ با بحران مالی جدی روبه‌رو شد. پس الیسون مجبور شود ۱۰ درصد از نیروهای شرکت را کاهش دهد و ۲۴ میلیون دلار خسارت به سهامداران بپردازد. سرانجام این کمپانی در سال ۱۹۹۲توانست از بحران مالی خارج شود.

اوراکل اکنون یک شرکت چند ملیتی است که با استفاده از جدیدترین تکنولوژی‌ها محصولات نرم‌افزاری و سخت‌افزاری زیادی تولید می‌کند. عمده فعالیت این شرکت در زمینه توسعه و بازاریابی نرم‌افزارها، تکنولوژی و سیستم‌های رایانش ابری مرتبط با پایگاه داده‌ است. این شرکت علاوه بر نرم‌افزار، سخت‌افزارهایی نیز برای توسعه پایگاه داده‌ها و سیستم‌ها تولید می‌کند.

از جمله محصولات آن می‌توان به پایگاه داده Oracle Database، زبان برنامه‌نویسی java و سیستم عامل Oracle Linux اشاره کرد.

لری الیسون در سال ۲۰۰۵ کمپانی پیپل سافت (PeopleSoft) را به مبلغ ۱۰/۳ میلیارد دلار خرید. اوراکل در سال ۲۰۰۸ کمپانی BEA System را به مبلغ ۸/۵ میلیارد دلار و در سال ۲۰۱۰ شرکت سان میکروسیستمز را به قیمت ۷ میلیارد دلار خریداری کرد.

قطار موفقیت‌های الیسون توقف‌ناپذیر بود و او در سال ۲۰۱۲، ۹۸ درصد از جزیره لانایی را خریداری کرد. دو سال بعد نیز از مدیر عاملی اوراکل کناره گرفت.

در سال ۲۰۱۵ اوراکل پس از مایکروسافت، بزرگ‌ترین شرکت تولید نرم‌افزار معرفی شد.

الیسون فعالیت‌های بشردوستانه زیادی داشته است؛ از جمله در سال ۱۹۹۲، پنج میلیون دلار به بیمارستان لارنس جی الیسون کمک کرد و در سال ۲۰۰۴ یک درصد از ثروت خود را در راه خیریه گذاشت. او همچنین در سال ۲۰۱۶، ۲۰۰میلیون دلار به مرکز تحقیقاتی بیماری‌های سرطانی دانشگاه کالیفرنیای جنوبی کمک کرد.

لری الیسون دو فرزند با نام‌های دیوید و مگان از همسر سومش باربارا بوث دارد. ثروت او در سال ۲۰۱۹ میلادی ۶۵/۶ بیلیون دلار بوده است.


Posted

in

by

Tags: