کیچیرو تویودا؛ سازنده پرفروش‌ترین خودرو جهان

کیچیرو تویودا (Kiichiro Toyoda) در ۱۱ ژوئن ۱۸۹۴ در شیزوکای ژاپن به دنیا آمد. پدرش، ساکیچی تویودا، مخترع و کارآفرین بود و از ۱۴ سالگی به فکر راه‌هایی بود که بتواند برای مردم مفید باشد. کیچیروی نوجوان به دلیل هوش بالایش در رشته مهندسی مکانیک دانشگاه توکیو مشغول به تحصیل شد. او پس از پایان تحصیلات دانشگاهی به انگلستان رفت و به دلیل آشنایی با صنایع نساجی در کارخانه Platt Brothers مشغول به کار شد.

پس از مدتی با هدف مطالعه درباره نحوه ساخت ماشین‌آلات به آمریکا رفت. بعد از پایان دوره‌های آموزشی به ژاپن بازگشت و به دلیل علاقه‌اش به نساجی در کارخانه ماشین‌آلات نساجی پدرش به نام«Toyoda Loyoda Loom Works» کار کرد. تولید ماشین‌آلات و ثبت حق اختراه‌های مختلف به نام کیچیرو موجب شد کارخانه به سود بالایی دست یابد. او پس از مدتی به مطالعه در زمینه موتور و لوکوموتیو پرداخت؛ موتورسیکلت‌های وارداتی را باز می‌کرد و پس از بررسی‌شان دوباره آن‌ها را مونتاژ می‌کرد.

در سال ۱۹۲۹ پدر کیچیرو تعدادی از ماشین‌آلات نساجی خود را فروخت و سرمایه‌ای یک میلیون ینی را در اختیار پسرش قرار داد. کیچیرو پس از درگذشت پدر ریاست کارخانه تویودا را بر عهده گرفت و به سفارش پدر شروع به تحقیق روی خودروهای چهارچرخ کرد. در همین زمینه چند مهندس ژاپنی استخدام کرد و نخستین خودرو خود را، که یک شورلت بود، مونتاژ کرد.

تویودا در سال ۱۹۳۴ نخستین خودرو خود را با نام Model A1، که یک خودرو گازوئیلی بود، طراحی کرد و یک سال بعد آن را در محل آرامگاه پدرش آزمایش کرد. این خودرو ترکیبی از قطعات شرکت‌های مختلف بود.

toyoda

در سال ۱۹۳۵ صنعت خودروسازی تویودا به عنوان زیرمجموعه‌ای از شرکت تویودا رسما آغاز به کار کرد. یک سال بعد کیچیرو بخش خودروسازی شرکت را به «تویوتا» تغییر نام داد و در سال ۱۹۳۷ تویوتا به عنوان یک شرکت کاملا مستقل به کار خود ادامه داد. کیچیرو نیز به عنوان معاون تویوتا‌موتورز انتخاب شد.

او در اواخر دهه ۳۰ بخش تحقیق و توسعه را به شرکت تویوتا افزود و در سال ۱۹۴۱ به عنوان رئیس شرکت تویوتا انتخاب شد. سال ۱۹۵۰ به دلیل جنگ، شرکت تویوتا‌موتورز با مشکلات فراوانی روبرو شد و در آستانه ورشکستگی قرار گرفت. کیچیرو به اجبار بسیاری از کارمندان خود را اخراج کرد که این اقدام موجب شورش کارگران شد؛ تا جایی که کیچیرو و بسیاری از مدیران این شرکت از کار خود استعفا دادند.

کیچیرو تویودا در ۲۷ ژوئن سال ۱۹۵۲ در توکیو درگذشت؛ اما کمپانی او همچنان به رشدش ادامه داد. پس از فوت او، پسرش مدیر اجرایی شرکت شد. این کمپانی در سال ۱۹۶۶ تویوتاکرولا را معرفی کرد؛ خودرویی که یک سال بعد عنوان بهترین فروش را در جهان کسب کرد. با بالاگرفتن بحران نفت در دهه ۷۰ ، محبوبیت خودروهای کم‌مصرف تویوتا در آمریکا بیش‌تر شد. پیشرفت‌ها ادامه داشت و در اواخر دهه ۹۰ این شرکت توانست در ژاپن بیش از ۱۰۰ میلیون وسیله نقلیه تولید کند.

پس از درگذشت کیچیرو، برادر‌زاده‌اش (ایجی تویودا) تلاش‌های فراوانی برای گسترش و ارتقای کیفیت محصولات این شرکت کرد؛ تاسیس برند لکسوس در سال ۱۹۸۹ نتیجه این تلاش‌ها بود.

کمپانی تویوتا در سال ۲۰۱۲ از لحاظ تولید در رتبه نخست جهان قرار گرفت. همچنین اولین شرکت خودروسازی است که در یک تقویم سالانه بیش از ۱۰ میلیون وسیله نقلیه تولید کرده است.


Posted

in

by

Tags: