040809+Steve+Wozniak+P1

دارا خسروشاهی؛ از کارآموزی تا مدیرعاملی اوبر

تواناتک- دارا خسروشاهی هفتم خرداد ۱۳۴۸ در تهران متولد شد. او در خانواده‌ای کارآفرین و اهل اقتصاد بزرگ شد؛ خانواده‌ای که کارخانههای بسیاری از جمله مینو، تولید دارو و تولی پرس را در ایران تاسیس کرده است.

دارا که تا ۹ سالگی در ایران زندگی میکرد در سال ۱۳۵۷ و کمی پیش از انقلاب اسلامی همراه با خانواده‌اش به فرانسه و سپس آمریکا مهاجرت کرد. سیزده‌ساله بود که پدرش مجبور شد برای مراقبت از پدر بیمار خود به ایران بازگردد اما عوامل جمهوری اسلامی او را شش سال زندانی کردند. در این مدت مادر دارا، سه فرزند خود را به تنهایی بزرگ کرد. دارا ابتدا به درخواست پدر وارد دانشگاه پزشکی شد اما بعد از آن به مهندسی بیوالکتریک تغییر رشته داد.

1
<strong>در سال ۲۰۱۵ به عنوان یکی از&nbsp;مدیران برتر دنیا انتخاب شد</strong>

در سال ۱۹۹۱ موفق به اخذ مدرک کارشناسی برق از دانشگاه براون شد و بعد از فارغالتحصیلی به عنوان کارآموز در شرکت Allen & Company مشغول به کار شد و در سال ۱۹۹۵ مدیریت این کمپانی را بر عهده گرفت. در سال ۱۹۹۸ نیز به دعوت بری دیلر، مدیر امور مالی کمپانی InterActiveCorp شد.

در سال ۲۰۰۳ کمپانی اکسپدیا، از بزرگترین کمپانیهای مسافرتی آنلاین جهان، را خریداری کرد که از سال ۲۰۰۵ تا سال ۲۰۱۶ مدیرعامل این مجموعه بود. درآمد اکسپدیا در زمان مدیریت او از ۲.۱ میلیارد دلار به ۸.۷ میلیارد دلار رسید. در واقع در زمان مدیریتش درآمد این کمپانی چهار برابر شد و حوزه فعالیتش به ۶۰ کشور جهان گسترش پیدا کرد.

دارا در سال ۲۰۰۶ با درآمد بیش از ۹۶ میلیون دلار در سال رتبه اول مدیران حوزه تکنولوژی آمریکا را دریافت کرد. او در سال ۲۰۱۵ به عنوان یکی از مدیران برتر دنیا انتخاب شد و در سال ۲۰۱۷ در رتبه ۳۹ام فهرست ۱۰۰ نفری مدیران ارشد آمریکا قرار گرفت.

1
<strong>خسروشاهی از آگوست ۲۰۱۷ مدیرعاملی اوبر را بر عهده گرفت</strong>

خسروشاهی از آگوست ۲۰۱۷ مدیرعاملی اوبر را بر عهده گرفت. اوبر یک اپلیکیشن آنلاین تاکسی است که تراویس کالانیک و گرت کمپ در سال ۲۰۰۹ راه‌اندازی کردند. این شرکت تا سال ۲۰۱۴ بعد از جذب ۱.۲ میلیارد دلار سرمایه توانست به چهار شهر اصلی و پرجمعیت چین وارد شود و رفته‌رفته وارد بازار کشورهای دیگر شد و خدمات متنوعی از جمله سرویس سفارش غذا ارائه کرد.

خسروشاهی از مدیرانی است که هر جا پا بگذارد موجی از تغییر و پیشرفت را با خود می‌برد. او که از سال ۲۰۱۵ عضو هیئت مدیره نشریه نیویورک تایمز بود، پس از رسیدن به مدیرعاملی اوبر به دلیل مسئولیت‌های جدید، از سمتش در نیویورک تایمز کناره‌گیری کرد.

دارا در سال ۲۰۱۲ با سیدنی شاپیرو ازدواج کرد. مراسم ازدواج این زوج در لاس‌وگاس برگزار شد و حاصل آن چهار فرزند است. این مدیر موفق بیش‌تر اوقاتش را در کنار خانواده‌اش می‌گذراند.


Posted

in

by

Tags: