1

نیکلاس دی وودمن؛ کارآفرین برتر و خالق گوپرو

تواناتک- نیکلاس دی‌ وودمن (Nicholas D. Woodman) ۲۴ ژوئن ۱۹۷۵ در کالیفرنیای آمریکا متولد شد. پدر او، دین وودمن، یکی از موسسان بانک سرمایه‌گذاری Robertson Stephens بود. این موسسه که روی فناوری‌های جدید سرمایه‌گذاری می‌کرد در سان فرانسیسکو قرار داشت. نیکلاس تحصیلات ابتدایی و متوسطه خود را در مدرسه منلو گذراند و در سال ۱۹۹۳ دیپلم گرفت. او علاقه زیادی به موج‌سواری داشت، همکلاسی‌های دوران دبیرستانش می‌گویند نیکلاس ساعت پنج صبح از خواب بیدار می‌شد تا بتواند قبل از رفتن به مدرسه، موج‌سواری کند. او اولین گروه موج‌سواری دبیرستان خود را راه‌اندازی کرد و برای تامین پول مورد نیاز این گروه در بازی‌های فوتبال دبیرستان تیشرت می‌فروخت.

1

نیکلاس در سال ۱۹۹۷ مدرک لیسانس خود را در زمینه هنرهای تجسمی از دانشگاه سن دیگوی کالیفرنیا دریافت کرد. پس از آن دو استارت‌آپ به نام‌های Empower All و Funbug تاسیس کرد که هیچ‌کدام موفق نبودند. او بعد از شکست در دو استارت‌آپی که تاسیس کرده بود تصمیم گرفت به سفر برود و موج‌سواری کند. در همین سفر متوجه شد علاقمندان به ورزش‌های آبی مایل هستند از فعالیت‌های خود فیلمبرداری کنند، اگر ورزشکارانی حرفه‌‌ای بودند برای ثبت لحظه‌ها از گروه فیلمبرداری متخصص استفاده می‌کردند؛ ولی اگر فعالیت آن‌ها جنبه تفریحی داشت هیچ راهی برای ثبت لحظات خود نداشتند. این موضوع باعث شد تا وودمن به فکر ساخت دوربین ضد آب با قیمت مناسب بیفتد. او ایده خود را با پدرش در میان گذاشت و با استفاده از نفوذ پدر توانست ۲۳۵ هزار دلار سرمایه جذب کند.

نیکلاس و همسرش، جیل اسکالی ماه‌ها در سواحل کالیفرنیا به فروش دوربین ضد آب پرداختند. آن‌ها با پولی که از فروش این دوربین‌ها به دست آوردند توانستند کمپانی گوپرو را در سال ۲۰۰۴ تاسیس کنند.

اولین دوربین گوپرو، GoPro HERO 35 mm نام داشت که در سال ۲۰۰۵ وارد بازار شد. قیمت این دوربین ۲۰ دلار بود. نیکلاس این دوربین را در کانال QVC و فروشگاه‌های لوازم موج‌سواری به فروش رساند. او به دنبال ساخت دوربینی بود که ضد آب و ضد گرد و غبار باشد، کوچک و قابل حمل باشد و طول عمر باتری بیش‌تری داشته باشد. نیکلاس با کمک یک کمپانی در شنژن چین، توسعه و تولید اولین دوربین گوپرو را شروع کرد.

دومین دوربین این کمپانی در سال ۲۰۰۶ با نام دیجیتال وارد بازار شد. این دوربین قابلیت فیلمبرداری و عکسبرداری داشت و مانند دوربین اول این کمپانی روی مچ دست قرار می‌گرفت.

1

در سال ۲۰۰۷ دوربین دیجیتال سه که توسعه‌یافته دوربین دیجیتال بود وارد بازار شد. این دوربین قابلیت ضد آب داشت و فشار آب را تا عمق ۳۰ متری تحمل می‌کرد.

در سال ۲۰۰۸ دوربین دیجیتال پنج وارد بازار شد. این کمپانی سپس دوربین دیجیتال واید، HD 960 و HD LED، Hero 02 را روانه بازار کرد.

کمپانی گوپرو در سال‌های ۲۰۱۰ و ۲۰۱۱ به عنوان پر رشدترین کمپانی دوربین دنیا شناخته شد، این کمپانی در این سال‌ها به طور تقریبی ۸ هزار دوربین فروخت و بیش از ۲۵۰ میلیون دلار درآمد کسب کرد.

در سال ۲۰۱۳ وودمن توانست جایزه کارآفرین برتر سال را از آن خود کند.

نیکلاس وودمن در سال ۲۰۱۴ به عنوان مدیر عامل بیش‌ترین دستمزد را در آمریکا دریافت می‌کرد. در همین سال بود که او توانست جایزه تکنولوژی و مهندسی امی را از آن خود کند. در سال ۲۰۱۴ سهام کمپانی گوپرو به صورت عمومی ارائه شد.

نیکلاس و همسرش در همان سال ۵۰۰ میلیون دلار به بنیاد جامعه سیلیکون‌ولی هدیه دادند.

دوربین‌های گوپرو در سال ۲۰۱۶ به صورت زنده مسابقات ردبول را پوشش دادند. این مسابقات در کانال تلویزیونی ردبول و سایت ردبول و گوپرو پخش شدند. دارایی نیکلاس وودمن ۱.۸ میلیارد دلار تخمین زده شده است.


Posted

in

by

Tags: